FAQ

Ako lov lukom podporuje dobrú poľovnícku etiku

  • Lovu lukom skutočne silne podporuje poľovnícku etiku. Poľovníci, ktorí si vyberú luk a šíp, sa musia dostať pri love veľmi blízko k lovenej koristi, a preto prejavia veľkú úctu k zveri tým, že "lovia podľa prírodných podmienok" bez toho, aby využili niektoré z výhod, ktoré nám ľudská technológia dáva. Skutočnosť, že je potrebné sa tesne priblížiť k ulovenej zveri – zvyčajne do 30 metrov – znamená, že zvieratá majú dostatok príležitostí lovca odhaliť a uniknúť.

Prečo sa človek rozhodne pre lov lukom?

  • Zatiaľ čo každý poľovník má na túto otázku svoju vlastnú odpoveď, väčšina poľovníkov má vášeň byť obklopená prírodou a výživná zverina je iba bonusom. Aj rybári, ktorí používajú muškársky prút, sú zvyčajne veľmi oddaní rybolovu a viac sa zaujímajú o samotný proces lovu v porovnaní s úlovkom. Veľmi podobné línie uvažovania vidíme pri lovcoch lukom.

Čo je potrebné preto, aby sa človek mohol stať lovcom lukom?

  • Podmienkou pre lov lukom je, že všetci lovci musia mať teoretické aj praktické poľovnícke vzdelanie tzn. musia byť držiteľmi platného poľovného lístku. Okrem toho, aby mohol každý lovec loviť lukom a šípom, bolo by vhodné absolvovať špecializovaný kurz, ako napríklad Medzinárodný vzdelávací program lovu lukom (IBEP) alebo ekvivalent.

Pytliactvo je často spájané s lovom lukom, aké su fakty?

  • Diskusia o tom, že prax lovu lukom a šípmi by zvýšila akékoľvek pytliactvo, je v podstate nepravdivá!
    EBF kontaktovala odborníkov v krajinách, kde je lov lukom legálny, zistilo sa, že použitie luku a šípu na pytliactvo je extrémne nízke. V Missisippi v USA, kde sú k dispozícii štatistiky, iba 1% hlásených prípadov pytliactva súviselo s lukom a šípom. Dánske, francúzske, fínske a maďarské úrady hlásia v podstate nedbanlivostný problém so zavedeným lovom lukom. Existuje mnoho dôvodov prečo "pytliačenie" lukom je hlúposť. Jedným z nich je skutočnosť, že je ťažké alebo nemožné strieľať z auta.  Na lov lukom je potrebný podstatne väčší čas, čo vystavuje pytliaka nebezpečiu. Nočná streľba je náročná. Lukostrelecké vybavenie je navyše nepravdepodobnou voľbou pre zločincov pri prenasledovaní zveri , pretože majú ľahký prístup k moderným poloautomatickým strelným zbraniam vybaveným tlmičmi a pomôckami na nočné videnie.

Ako si vysvetliť občasné zábery v mediach, ktoré ukazujú šípy trčiace zo zveri?

  • Tieto obrázky sú takmer vždy výsledkom mladých resp. neskúsených lukostrelcov, ktorí strieľajú s terčovým vybavením, s nízkou hmotnosťou šípu a používajú šípy s terčovými hrotmi. Lovecký šíp má špeciálne navrhnutú hrot s viacerými čepeľami ostrými ako žiletky, ktoré zvyčajne úplne prechádzajú zverou. Aj preto je pre lov lukom doporučené absolvovanie špecializovaného kurzu určeného pre záujemcov o tento spôsob lovu, aby sa podobné obrázky v médiách neobjavovali.

Existuje riziko, že šíp zostane vo zveri?

  • V normálnych situáciách šíp prenikne do tela zveri a často sa nachádza tesne za bodom výstupu. Výnimky sa samozrejme môžu vyskytnúť, najmä keď šíp zasiahne hlavné kostrové štruktúry, ako je napr. chrbtica. Dánske štatistiky ukazujú úplný prienik celého tela na srnce v takmer 90% všetkých prípadov. V tých nezvyčajných prípadoch, keď lovecký šíp neprechádza zvieraťom, šíp zvyčajne pracuje sám. 

Aký je účinok loveckého hrotu v porovnaní s expandujúcou guľkou?

  • Smrtiaci účinok loveckého hrotu, ostrého ako britva sa rovná expandujúcej guľke. Extrémne malá čelná plocha a úzke rezné hrany zabezpečia veľmi efektívny prienik. Letalita šípu súvisí s okamžitým alebo veľmi rýchlym poklesom krvného tlaku, t.j. klinickým šokom. Hrany ostré ako britva čisto režú krvné riečište, čo vedie k minimálnemu zúženiu tepien a menšiemu uvoľňovaniu látok zrážajúcich krv. Zviera preto podľahne vykrvácaniu, pneumotoraxu a hemotoraxu.

Bude viacej poranenej zveri pri použití luku na lov?

  • Nie, štatistiky z Dánska jasne ukazujú, že to tak nie je. Dánska štúdia vykonaná v rokoch 1999 až 2004 uvádza 533 srncov zasiahnutých šípmi. Menej ako 5% nahlásených jelencov bielochvostych nebolo nájdených alebo bolo označených ako zranené. Podobná štúdia vykonaná v USA na jelencovi bielochvostom v Južnej Karolíne ukázala iba 2% straty (stopovacie psy boli použité na pomoc pri dohľadaní poranených zvierat). Porovnateľné štúdie pre pušku alebo brokovnicu ukazujú podobné alebo vyššie straty.

Ako hodnotí lov lukom EU?

  • V "Európskej charte poľovníctva a biodiverzity" sa lov lukom a šípmi uvádza, ako jedna z odporúčaných metód lovu na uľahčenie zachovania biodiverzity a rozvoja vidieka.

Kedy vznikla EBF - Európska federácia lovu lukom ?

  • 2003 vo fínskych Helsinkách iniciovalo vznik EBF šesť národných lovcov lukom, ktoré videli potrebu spolupráce.